wtorek, 15 maja 2012



Zdefiniowane pojęcia patologia społeczna przysparza wiele problemów. Ciężko jest, bowiem zawrzeć wszystkie uwarunkowania i cechy charakterystyczne dla tego zjawiska w sposób adekwatny i taki, by nie budził kontrowersji. Pod względem etymologicznym patologia to nauka o cierpieniu;
 greckie pathos – choroba i logos – nauka. Podejście to jednak kojarzone jest częściej z medycyną i nie uznaje się go za stosowną definicję, gdyż tworzy wiele niejasności.
 Adam Podgórecki uznawany za popularyzatora polskiej szkoły patologii, w swym ujęciu za patologię uznaje: „ten rodzaj zachowania, ten typ instytucji, ten typ funkcjonowania jakiegoś systemu społecznego, czy ten rodzaj struktury, który pozostaje w zasadniczej, niedającej się pogodzić sprzeczności ze światopoglądowymi wartościami, które w danej społeczności są akceptowane”.
Współcześnie panujące poglądy zdaje się najlepiej oddawać definicja stworzona przez J. Malca zgodnie z nią patologia społeczną jest ogół przypadków śmierci, obniżenie poziomu moralnego, pogorszenia samopoczucia i strat materialnych spowodowanych naruszeniem reguł prakseologicznych, moralnych i prawnych oraz postępowaniem autodestruktywnym.

Do patologii społecznych zaliczamy:
1. uzależnienia
       - alkoholizm
       - narkomania
       - hazard
2. przestępstwa z nienawiści - terroryzm
3. seksualne
4. dewiacje samotnicze - samobójstwo
5. wykluczenia społeczne
6. agresja
7. handel ludźmi
8. kreowanie kozła ofiarnego
9. instytucji - korupcja
10. nietypowe zachowania seksualne - homoseksualizm

Te ostatnie z pewnością budzą wiele różnych uczuć. Sprawa homoseksualizmu jest kontrowersyjna – jedni będą uważać ją za patologie, inni natomiast będą się temu sprzeciwiać. Ważne jest jedynie to, aby pamiętać o tym, że każdy ma prawo do własnego zdania…

Patologia społeczna jest zjawiskiem tak popularnym, że występuje praktycznie wszędzie a jego skala jest bardzo duża. Walka z nią powinna budzić zainteresowanie całego społeczeństwa, a każdy obywatel powinien walką z nimi, gdyż bez tego problemy będą się kumulowały, zwiększały swoja skalę i ciężko będzie uzyskać nam wizję lepszego świata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz